İkiz Bebeklerin Normal Doğumu

Makaleyi Paylaş

B….’nın 3. gebeliği idi. 2006 da ve 2007 de normal doğum ile dünya güzeli bir kız ve bir erkek çocuk dünyaya  getirmişti. Her iki doğumunu Dubai de yapmıştı. Normal vajinal doğum ile.  

Bu üçüncü gebeliği, spontan ikiz gebelikti. Kliniğimize geldiğinde gebeliğinin 33 haftasındaydı.

Bir kız bir erkek ikiz gebelik, büyüklükleri haftaları ile uyumlu ve her ikisi de baş geliş. O zamana dek takib eden doktoru ikiz gebelerin her ikisininin de baş geliş olmasına rağmen ikizlerin normal vajinal yoldan doğmasını riskli bulduğu için sezaryen ile doğum önermiş. ( Derler ya : her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır, her doktorun da aynı vakaya yaklaşımı farklı olabilir, bu son derece doğaldır, )

B…. da daha önce 2 tane vajinal doğum yaptığını ikizleri de vajinal yoldan dünyaya getirmek istediğini söyleyerek bize ulaştı. İlk muayenede ikizler baş, baş, keseleri ve plasentaları ayrı; bu nedenle büyük olasılıkla normal doğum yapabileceği doğum sırasında bir aksilik olursa sezaryene geçebileceğimiz konusunda fikir birliğine vardık. Ancak derken 35. haftada muayenede bir de baktık ki :1. bebek baş pozisyonuna devam ediyor, ikinci bebek makad prezentasyonda. Ah bu bebekler, ne yapacakları hiiiiç belli olmuyor :) Bu durumda 1. gelen bebek baş ile doğacak, doğumdan sonra ters duran 2. bebeğe versiyon uygulayarak döndürmeye çalışırız , dönmezse bile makad doğum olabilecek şartları taşıyor diye düşündük. Tam 37. haftaya girdiği gün yaptığımız vajinal muayenede 3 cm açıklık saptadık ve doğumun muhtemelen çok yakınlaştığını,  belirtiler başlayınca  aramasını söyleyerek evine gönderdik. 2 gün sonra 25 ocak 2017 sabah 5 gibi  B… beni aradı: Geceden beri kasılmaları olduğunu ve şiddetinin son 1 saattir arttığını söyledi. Ona artık hastaneye gitmesini söyledim ben de hemen peşinden hastaneye doğru yola koyuldum. Aslında biz doğum doktorları rutinde önce gebenin hastaneye gitmesini ve orda yapılan ilk muayene sonrasında yatıp yatmaması gerektiğine karar veririz, çünkü doğum saatler süren bir süreçtir, acil bir durum olmadıkça koşturarak hastaneye gitmeyiz. Ancak bu kez durum farklıydı, B… 2. doğumunu hastaneye gittikten sonraki 2 saat içinde yaptığını söylemişti, bu 3. doğumdu ve ikizler henüz 37 haftalıkdı yani hızlıca doğabilirlerdi.

B.. hastaneye geldiğinde ben de gelmiştim, muayeneyi yaptım:4 cm.. 2 gün öncesinden çok da farklı değil, NST güzel, düzenli kasılmalar var. Öğlen saatlerinde yapılan muayenede açılma 5 cm. Akşam saatlerinde tekrar muayene ettim 6 cm. Mümkün olduğunca müdahalesiz doğal doğumu tercih ettiğimizden beklemeye devam. ( bebeklerin ayın 26 sında doğmak istediklerine karar verdik çünkü B.. nın uğurlu sayısı 26 imiş. Saat 12 gibi tekrar muayene 8 cm, su kesesiini açarak biraz hızlandıralım artık derken 26 ocak saat 1:26 da öyle hızlı bir doğum oldu ki o sırada 2 oda yanda olan ben odaya girdiğimde B… yı şaşkınlık içinde bebeğe bakarken, ebe hanımı da bebeği kucaklamış bir şekilde buldum.B… 1 kez ıkınma hissi geldiğini ve ne olduğunu anlamadan bebeğin geldiğini söyledi. Oğlan dünyaya tam bir fırlama olarak gelmişti :) bir süre bekleyip kordon kanındaki kök hücrelerin geçmesini sağladıktan sonra göbek kordonunu kestik, B… yı sakin bir şekilde  doğumhaneye aldık, Ultrason eşliğinde nazik bir versiyon ile 2. bebeğin  baş pozisyonun almasını sağladık, su kesesini açtık,  birkaç dakika sonra kız bebeğimiz de B…. nın kollarındaydı. İkiz olmalarına rağmen aynı anneden yarım saat ara ile gelmiş olmalarına rağmen bambaşka doğum hikayeleri vardı: bütün gün bekleyip sonra fırlayarak çıkan bir erkek bebek, ters dururken yavaşça dönerek nazlıca gelen bir kız bebek…ve 4 çocuklu harika  bir aile …

 

 

Doğum

Kategoriler