Gebelikte Palmar Eritem ( El içindeki kızarıklıklar)

Makaleyi Paylaş

Hamilelikte el kızarıklığı nedir? 

Hamilelikte ellerin iç yüzeyinde, el ayası kısmında kızarıklık, kırmızı-pembe renk değişimi, kırmızılaşma meydana gelebilir. Buna palmar eritem denir. Palmar eritem genellikle avuç içlerinde simetrik yerleşimlidir. Avuç içlerinde ve el parmaklarında görülür. Parmaklarda ve elin dış tarafında kızarıklık oluşmaz. Gebelerin yaklaşık üçte birinde görülen sık bir durumdur ve doğumdan sonra kendiliğinden geçer. meydana gelmesinin nedeni artan östrojen hormon seviyeleridir. Tedavi gerekmez, doğumdan sonra kendiliğinden geçer.

Hamilelikte el kızarıklığı neden olur

Gebelikte avuç içlerinde görülen kızarıklık yaniPalmar eritem oldukça sık rastlanan bir bulgudur. Temelde avuç içindeki çokince damarlar olan kapiller ve arteriolar dilatasyona yani genişlemeye bağlı olarak gelişmekte ve avuç içlerinin kenar bölgelerindeki tümsek kısımlarda, el parmaklarında bazen ayak tabanlarında olmaktdır.Hipotenar ve tenar çıkıntılar adı verilen bu bölgelerde üzerinde basmakla soan kızarıklık ya da yaygın benekli kızarık alanlar şeklinde görülebilir. Palmar eriteme gebeliğin diğerfizyolojik değişikliklerinden den spider anjiyomalar yani ağsı damar genişlemeleri de eşlik edebilir. İlk trimestrde yani gebeliğin ilk 3 ayında ortaya çıkıp doğumla beraber kaybolan bu tablonun gebelikte artan östrojenin arterioler ve venöz sistem üzerine etkisi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Hamilelikte el kızarıklığı başka sorunların belirtisi olabilir mi?

Gebelikte artan estrojenlerin yani kadınlık hormonlarının etkisi ile ellerde özellikle avuç içlerinde kızarıklık olur. Palmar eritem adı verilen bu durum normal bir gebelik belirtisi olmakla beraber gebelik dışı zamanlarda bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir.

Kronik karaciğer hastalıkları , siroz, hepatitler, Portal hipertansiyon , akut veya kronik hepatitler, alkolik hepatit,Polisitemi gibi kandaki elemanların arttığı hastalıklar, Tirotoksikoz (hipertiroidi), Romatoid artrit lupus eritamotozus gibi bağ dokusu hastalıkları, Egzema, Psoriazis de palmar eritem olabilir.

Fazla alkol alanlarda karaciğer hastalığı olmaksızın da palmar eritem olabilir.

Beslenme bozukluğu olan yaşlı kişilerde de görülebilmektedir.

İlaçlar, kimyasal maddeler, neoplaziler, enfeksiyonlar da palmar eriteme neden olabilirler.

Gebelik

Kategoriler