Gebelikde Hazımsızlık ve Kabızlık

Makaleyi Paylaş

Gebeliğin neden olduğu büyük değişimlerden vücudun tüm sistemleri gibi sindirimsistemi de payını alır. Bu değişimlerin bazıları tüm gebelik boyunca devam eder. Bazıları gebeliğin belli dönemlerine görülür.
Sindirim sistemindeki değişikliklerden büyük oranda artan progesteron hormonu sorumludur. Gebeliğin devamı için hayati bir hormon olan progesteronun önemli bir etkisi tüm düz kaslarda gevşeme yapmasıdır, bu durum sindirim sistemini doğrudan etkiler ve sindirim aktivitesinin yavaşlamasına neden olur. Gebeliğin sindirim sistemiüzerindeki diğer bir etkisi de büyüyen uterusun sindirim sistemi üzerine yaptığı baskıdır. Genelde bu bası ve progesteron etkisiyle sindirim işlevi yavaşlar .Bu durumda kabızlık sıkça karşılaşılan bir şikayet olarak ortaya çıkar.Yemeklerden sonra şişkinlik hissi ve gaz şikayeti de aynı nedene bağlıdır.Yine hem kabızlığın etkisi hem de rahimin yaptığı bası nedeniyle ilerleyen haftalarda bir tür damar genişlemesi olan hemoroidler de sıklıkla ortaya çıkabilir.                                                 Bulantı ve kusmalar: Özellikle ilk üç ayda görülen bulantı ve kusmaların nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte gebelik hormonu (HCG) sorumlu tutulmaktadır. Gebelikdeki bulantılar için gereğinde kullanılabilen ilaçlar vardır. Ayrıca tuzlu kraker bulantıları bastırabilir.       Mide yanması (Reflü) göğüs kafesinde orta hatta bir yanma hissi, ağızda ve boğazda ekşime ve yanma hissidir. Normalde yemek borusu ile mide arasında bulunan ve midedeki asidin yemek borusuna geri kaçmasını engelleyen sfinkter (halka şeklindeki kas tabakası) progesteronun etkisiyle gevşediğinden mide içeriği yemek borusuna hatta ağız boşluğuna kadar geri kaçabilir. Gebelik dışında da görülebilmesine karşın gebelikte en sık rastlanan şikayetlerdendir. Verdiği rahatsızlık hissi yanında asit içeriğin yemek borusunda yaptığı uzun süreli tahriş kalıcı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle reflü üzerinde durulması gereken bir konudur.
Şişkinlik hissi ve kabızlık Sindirim işleminin yavaşlamasının sonucudur. Gebelikle ilgili beslenme önerilerine uyulması durumunda hafifleyebilir .Sık ve az yemek, bol su içmek,  posalı gıdaların tüketimini arttırmak , besinleri iyi çiğneyerek yutmak,yürüyüş yapmak bu şikayetlerin azaltılmasına katkıda bulunabilir. Probiotikli gıdalar sindirimi kolaylaştırabilir Her gün 1 öğün sebze yemek ve  tuvalet alışkanlığı edinmek de kabızlık için önerilebilir.                                                                                                                      Gebeliğin sindirim sisteminde yarattığı değişikliklerden doğan şikayetlerin büyük kısmı beslenme alışkanlıklarını değiştirerek önlenebilir .Bir kez daha hatırlatmak gerekirse
sık  rahatsız eden yiyeceklerden uzak durmak, bol su içmek, çok yağlı baharatlı ve sindirimi zor gıdalardan kaçınmak uygun olacaktır.

Gebelik

Kategoriler