Gebelikte Sindirim Sistemi , Gaz Şikayetleri

Makaleyi Paylaş

Hamilelikte gaz sorunu neden artar?

Gebelikte gaz sancısı, Çok gaz çıkarma sorunu veya karında şişkinlik , rahat gaz çıkararamama sorunu, gaz sıkışması yaygın görülen şikayetlerdir. Bu şikayetin sebebi çoğunlukla gebelik hormonlarına (progesteron) bağlı olarak sindirim sistemi düz kaslarında gevşeme olmasıdır. İlerleyen gebelik aylarında rahmin büyümesi mekanik bası yaparak barsakları, mideyi sıkıştırır ve bu organların boşalmasını geciktirir. Böylelikle gaz sorununa katkıda bulunur. Midede bulunan gaz havanın yutulması ile oluşur ve bunun bir kısmı ağızdan çıkarılırken bir kısmı barsaklara geçer. Barsaklarda bulunan gaz ise daha çok yenilen besinlerin barsak bakterileri tarafından parçalanması ile üretilir, az bir kısmı da mideden gelen gazdır.

Hamilelikte gaz sorunu olanlar nasıl beslenmeli?

Hamilelik döneminde birden aşırı miltarda yemek yerine, az miktarda sık aralıklarla yemek yemeyi tercih edin.Yiyecekleri yutmadan önce uzun süre çiğnemek ve ağızda yemek varken konuşmamak hava yutmayı azaltacaktır. Yemek sırasında çok fazla su içmeyin, suyu yemek aralarında bol miktarda içmek faydalı olacaktır Suyun bardak ile içilmesi tercih edilebilir. Pet şişe veya pipet kullanımı hava yutulmasını kolaylaştırabilir.Karbonatlı içecekler (soda) tüketiminin azaltılması,Yapay tatlandırıcılar içeren yiyecek ve içecekleri tüketminin azaltılması önerilebilir. Bol kıyafetler giyin, dar ve karnı sıkan kıyafetler giymeyin. Sakız çiğnemek gaz sorununu arttırabilir. Hareket etmek ve yürümek sindirim sistemini hızlandırarak gaz sorununa iyi gelir. Sigara ve alkol gaz sorununu arttırır. Gaz şikayetini arttırdığı düşünülen yiyeceklerden ve baharatlı, acılı yiyecekelerden uzak durmak iyi olacaktır. Nohut,kuru fasulye, turp, süt, salatalık,bezelye, soda, erik, elma, dondurma, turşu, kızartılmış ve yağlı yiyecekler, karpuz, kavun.. lahana, soğan, baharatlar, leblebi, mercimek,

Hamilelikte gaz sorunu için ne zaman doktora gitmek gerekir? 

Gaz sancısı olduğu düşünülen sancılar bazen erken doğum kasılmaları veya doğum kasılmaları ile karıştırılabilir. Ritmik bir şekilde belli aralıklarla gelen ve karında toplanma, sertleşme şeklinde olan ağrılarda mutlaka doktora görünmek gerekir. Gaz şikayetinin yanında sürekli ishal, kakada kan izlenmesi gibi durumlarda da doktor bilgilendirilmelidir.

 

Gebelik

Kategoriler