İsteğe Bağlı Sezaryen

Makaleyi Paylaş

İsteğe Bağlı sezaryen oranı nedir? Neden anne adayları ve doktorlar hiçbir tıbbi gereklilik olmadığı halde sezaryeni tercih edebilmektedir?

 

Tüm sezaryenler içinde isteğe bağlı olarak yapılanlar yaklaşık % 4 kadardır.

 Anne adaylarının giderek artan oranda sezeryan tercih etmesindeki en önemli sebep, ne zaman başlayacağı ve nasıl gelişeceği tam olarak öngörülemeyen normal doğum sürecinin kendisinin ve ailesinin toleransının olmamasıdır.Genel olarak kendi isteği ile sezaryen doğumu tercih eden birçok anne adayı normal doğum ile ilgili ağrıları çektikten sonra olası bir aksilik halinde sezaryen olabilme ihtimalini göze alamamaktadır.Doğum sabır işidir. Normal doğum için hem annenin hem de doktorun yeterli sabır ve gayreti birlikte göstermeleri gerekmektedir. Soğukkanlı ve doğum olayını doğal olarak kabul edip  içselleştiren ailelerde, bu süreç çok büyük oranda sorunsuz ilerler.

Çevresindeki arkadaşlarının neredeyse tamamının sezaryenle doğurduğunu, sezaryenin ne kadar kolay, ne kadar rahat' olduğunu dinleyen kadın, koşullanmış olarak doktor karşısına çıkabilmektedir. Normal doğumun ağrısı çekilir mi, normal doğum yaparsan her tarafın yırtılır, gelecekte organların sarkar, seks hayatında sorunlar yaşarsın' gibi yanlış bilgilerle de hastalar giderek normal doğumdan uzaklaştığını gözlemlemekdeyiz..

Doğum Sabır işidir. Ve giderek herşeyin hızla tüketildiği bir toplumda da çoğu kadının ağrı çekmeye, normal doğumun getirdiği birtakım bilinmezliklerle uğraşmaya sabrı olmamaktadır. Bu nedenlerle anne adayları da doktorlar da çoğu kez sezaryen ile daha az risk aldıklarını düşünmektedirler.

Diğer önemli faktör kadının sosyal ve ekonomik hayata aktif katılımı ve bu nedenle giderek azalan doğum sayısı, kariyer planlarının öne geçmesi ve bu arada yaş çok ilerlemeden aradan çıkarılması gereken çocuk sahibi olma arzusunun da ilk bakışta daha kolaymış gibi gözüken , bebek için doğum travmasının fiziksel ve mental komplikasyonların daha az olduğu ve anne sağlığının nispeten daha kontrol altına alınabildiği için sezeryan tercihi öne geçiyor.

Bunlar dışında normal doğumda anne ve bebek için oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle davaların artması bu konuda devletin normal doğum yaptırın baskısına karşın hekimi kurumsal olarak yanlız bırakması hekim için de daha az sorun oluşturan sezeryan doğuma yönlenmeyi beraberinde getirmiştir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları da daha planlı olabilmek adına ve de normal doğum sırasında olabilecek aksiliklerden korunmak adına sezaryeni tercih edebilmektedir.

Doğum

Kategoriler