Gebelikte Böbrek Taşı

Makaleyi Paylaş

Hamilelikte böbrek taşı 

Çalışmalara bakıldığında yaklaşık olarak her 150 gebeden birinin böbrek taşı  veya kum problemi yaşadığı görülmektedir. Gebelikte oluşan hormonal değişiklikler idrar kanallarında gevşeme ve yavaşlamaya neden olarak taş oluşumunu kolaylaştırabilirler veya daha önceden belirti vermeyen bir taşın belirti vermesine neden olabilirler.

Tanısı atlanmış bir böbrek taşı gebelerde böbreklere zarar vermek dışında erken doğuma, preeklampsi veya izole yüksek tansiyona neden olabilmektedir.
Gebeliklerinde böbrek taşı saptananlar : hastanın genel durumu, gebeliğin süresi, taşın büyüklüğü ve konumuna göre tedavi edilirler.

Gebeliklerinde idrar yollarında taşa bağlı yakınmaları olan hastaların büyük bölümü ağızdan ilaç tedavisi ile takip edilir ve taşkendiliğinden düşer. Genel durumu kötüleşen, ağrısı ve bulantısı ağızdan alınan ilaçlarla kontrol edilemeyen , piyelonefrit gelişen veya ultrasonda böbreklerde genişleme bulguları saptanan hastalarda ise ek tedavi yöntemleri uygulanır. Amaç hamile anne adayına ve karnındaki bebeğine zarar vermeden idrar akımının tekrar sağlanması ve bunun ile birlikte ağrı ve bulantının kontrol altına alınmasıdır. Bunu sağlamak için gerekirse antibiotik,üretral stent uygulanmaları, endoskopik aletler ve lazer kullanılarak yapılan tedaviler planlanabilmektedir.

Gebelik

Kategoriler