Genital Organlarda Sivilce ve Benzeri Lezyonlar

Makaleyi Paylaş

Dış genital organlarda oluşan sivilce olarak tanımlanabilecek kabarıklıkların en sık görülen nedenleri şunlardır:

Kıl kökü iltihabı: Ciltte bulunan bakteriler nedendir.Tedavide Lokal kremler, antibiotikler kullanılır .Daha büyük ve çok ağrılı olan Bartholin Absesi de genital bölgede oldukça sık görülür. Tedavisi drenaj  (boşaltılması) ile mümkündür.Tekarlamasını önlemek için dren uygulanması, marsupializasyon, gümüş nitrat uygulamaları yapılabilir.
Kondilomlar:  Genellikle sivri-keskin köşeli yapıdadırlar. Hızla yayılabilirler. Rahim ağzında da yerleşebilirler. Bazı tipleri kötü huylu olabilir. HPV virüsü etkendir.HV cinsel yol ile bulaşan bir virüstür.  Lokal kremler veya solusyonlar hafif lezyonlarda ekilidir. Yaygın lezyonlarda ise cerrahi olarak çıkartılmaları uygundur. Bistüri veya LEEP adı verilen işlemle tedavi edilirler.
Herpes döküntüsü: Herpes virüs Tip II etkendir. Çok ağrılı içi sıvı dolu kabarcıklar şeklindedir. Bölgesel krem veya ağızdan alınan haplarla tedavi edilirler.

Bu hastalıkların önemli bir bölümü bulaşıcıdır. Cinsel ilişki bulaşmada en önemli nedendir. Bunun dışında hijyenik olmayan havuz-banyo gibi ortamlar, ortak eşya kullanımı da nedenler arasında sayılabilir.

Kadın Hastalıkları

Kategoriler