Vajende Kaşıntı-Akıntı

Makaleyi Paylaş

VAGİNAL AKINTI, VAGİNİT

Özellikle ergenlik döneminin başlamasıyla birlikte vaginal sekresyonlarda artış olur. Bütün bayanlarda vaginanın ıslaklığını sağlayacak miktarda kokusuz, kaşıntısız, berak, özellikle yumurtlama zamanı sümük gibi uzayan bir akıntı olabilir. Bu tip akıntılara normal fizyolojik akıntı diyoruz. Vajende flora dediğimiz  buraya özgü mikroorganizmalar ve mantarlar doğal olarak bulunurlar. Bunlar denge halinde yaşarlar ve rahatsızlık vermezler, ancak denge bozulduğu zaman, yani flora bozulduğu zaman enfeksiyon belirtileri başlar, Bunlar kokulu veya kokusuz, ancak her zamankinden çok daha fazla akıntı, kaşıntı, yanma hissi gibi belirtilerdir. En sık görülen nedenleri:

Mantarlar
Trikomonas paraziti
Non-spesifik vajinit
Allerjik nedenler (enfeksiyon olmadan kaşıntı olabilir)

Candida isimli mantar en sık görülen tipdir. Gebelik sırasında, hormon kullanan kişilerde, antibiotik kullanımı sonrasında ortaya çıkarlar. Kısa sürede vajen içinde ve dışında şiddetli kaşıntı, kızarıklık, kesik süt görüntüsünde akıntıya neden olurlar. Tanıda akıntının mikroskopik muayenesinde Candida mantarının hif adı verilen yapılarının görülmesi mümkündür. Tedavide lokal fitil veya kremlerin kullanılması yeterlidir. İnatçı durumlarda hap şeklinde tedavi yapılması, eşlerde kaşıntılı cilt hastalıklarının tedavi edilmesi gereklidir.

Trikomonas isimli parazit cinsel ilişki ile veya hijyenik olmayan ortamlardan bulaşır. Hamamlar, banyolar, havuzdan geçiş olabilir. Kötü kokulu, köpüklü ve yeşil bir akıntı özelliği vardır. Mikroskopide hareketli veya ölü parazitler izlenebilir.

Non-spesifik vaginitlerde tek bir mikroptan ziyade genel mikroorganizma ortamında bir çoğalma vardır. Tanıda mikroskopta mikropların arttığı saptanır. Tedavide vajinal tabletler ve ağızdan alınan haplar etkilidir.

Enfeksiyonlar dışlandığı takdirde allerjik nedenler gündeme gelecektir. Kullanılan sentetik çamaşırlar, losyonlar, kremler vb. allerjik vulvit veya vajinite neden olabilirler. Tedavi nedenin ortamdan uzaklaştırılmasıdır.

Kadın Hastalıkları

Kategoriler