Acil Korunma Yöntemleri

Makaleyi Paylaş

Korunmasız cinsel ilişkide bulunduysanız ya da bir korunma yöntemi kullanırken beklenmedik bir durumla karşılaşırsanız ve gebe kalmak istemiyorsanız acil önlem alabilirsiniz. Bunun için cinsel ilişkiden sonraki ilk üç gün (72 saat) içinde jinekoloğunuza danışabilirsiniz. Şu anda piyasada bulunan Norlevo ve Preven bu amaçla kullanılabilmektedir.(Bu ilaçlar çıkmadan önce biz doğum kontrol haplarını sayı ve doz ayarlayarak önermekteydik) ya da beş gün içinde rahim içi araç uygulanarak korunabilirsiniz. Bu durumda ne kadar erken başvurursanız o kadar etkili korunma sağlarsınız. İlişki sonrası hapla korunma, kadının adet düzeninin doğal seyrini etkilediğinden sık sık başvurulacak bir yöntem değildir. Ancak beklenmedik durumlarla (kondomun yırtılması, hapın unutulması, doğal yöntem kullanırken hata, tecavüze uğrama vb.) karşılaşıldığında kullanılabilir. 


Bazı bayanlar cinsel ilişkiden hemen sonra vaginal duş yaparak spermleri uzaklaştırdıklarını düşünmektedir, oysa  ilk anda vagina arka fornixine boşalan spermler yıkama yapılana kadar rahim azgından içeri geçmiş olurlar. Bu nedenle  gebelikten korunmak için vajinal duş uygulaması son derece etkisiz bir yöntemdir. Araştırmalara göre vajinal duş bir kadının hamile kalma olasılığını sadece %30 oranında azaltmaktadır. 


Ayda 1-2 kezden daha fazla yapılan vajinal duş kadının vajinadaki kimyasal dengesini bozarak enfeksiyonlara eğilimi arttırır.. Duş sırasında yeni mikroorganizmaların vajinaya girişine neden olunabilir. Bu mikroplar rahim ağzı, rahim ve tüplere ulaşarak ciddi enfeksiyonlara neden olabilirler. Yapılan araştırmalar düzenli vajinal duş yapan kadınlarda bakteriyel vajinozis başta olmak üzere çeşitli vajinal enfeksiyonlarla cinsel yolla bulaşan hastalıklara daha fazla rastlanıldığını ortaya koymaktadır. pelvik iltihabi hastalık(PID) riskini arttırır. Düzenli olarak vajinal duş yapan kadınlarda pelvik iltihabi hastalık geçirme riski %78 daha fazladır. 


Bu nedenle rutin temizlik için düzenli vajial duş yapılması sağlıklı değildir ve günümüzde kesinlikle önerilmemektedir. Vajinayı temizlemenin tek güvenli ve sağlıklı yolu vajinanın florasını güçlendirerek kendisini korumasını sağlamaktır. Vajinadaki kimyasal denge çok hassastır ve bu dengedeki küçük sapmalar ciddi olumsuz etkilere neden olabilmektedir. 

Gebelikden Korunma Yolları (Kontrasepsiyon)

Kategoriler